Badania EAPRASnet

EAPRASnet czyli European Academy of Paediatrics Research in Ambulatory Settings network jest grupą roboczą Europejskiej Akademii Pediatrii powołaną w 2009 roku do celów badań prowadzonych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W skład grupy wchodzą lekarze praktycy z krajów europejskich oraz i specjaliści w zakresie metodologii badań naukowych.

Celem EAPRASnet jest poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży w Europie oraz podniesienie jakości opieki zdrowotnej w nad europejską populacją w wieku 0-18 lat poprzez wyłanianie na drodze sukcesywnie prowadzonych badań i analiz najbardziej korzystnych wzorców postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, mających zastosowanie w opiece pierwszorzędowej. Scalenie doświadczeń i obserwacji setek lekarzy pediatrów tudzież lekarzy rodzinnych pracujących w opiece ambulatoryjnej w różnych krajach europejskich na drodze naukowego poznania rzeczywistości pozwala na poddanie krytycznej analizie poznawczej pozyskanych informacji tak, by udało się wyłonić prawdę o zasadności zwyczajowo ustalonego postępowania rutynowego i implementować w postaci standardów, rekomendacji czy wytycznych najbardziej efektywne wzorce opieki medycznej.

Ustalanie kolejnych tematów badawczych odbywa się w trakcie odbywających się co pół roku krótkich konferencji koordynatorów krajowych i metodologów, tudzież stałej wymianie korespondencji elektronicznej. Sieć jest otwarta dla wszystkich chętnych lekarzy z Europy, którzy wyrażą wolę partycypacji i podjęcia dyskursu na temat ważkich z punktu widzenia codziennej praktyki klinicznej zagadnień praktycznych. Nic nie jest przecież bardziej srogim krytykiem teorii naukowych jak ich praktyczna weryfikacja w codziennej rutynie klinicznej .

Udział w projektach badawczych polega na wypełnieniu zamieszczonego online krótkiego kwestionariusza ankiety (co zajmuje zwykle mniej niż 20 minut). Dzięki tym informacjom możliwe jest pozyskanie dużego materiału badawczego pozwalającego na porównanie sytuacji w wielu krajach. W przygotowaniu są kolejne projekty badawcze dotyczące wybranych zagadnień klinicznych.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Czytelników do dołączenia do grona sieci EAPRASNet!

Więcej informacji na ten temat oraz dostęp do aktualnych kwestionariuszy ankiety znajdują się na europejskiej stronie EAPRASnet oraz w zakładce Aktualne projekty.

Techniczne wskazówki na temat sposobu partycypacji w projektach badawczych EAPRASnet zamieściliśmy w zakładce Wskazówki techniczne.

Na wszystkie dodatkowe pytania odpowiem chętnie mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. koordynator krajowy sieci EAPRASnet lub osobiście tel. 602741636.

 

 

 

(np. narodowa grupa hiszpańska dzięki takiej sieci współpracy badawczej ustaliła najbardziej efektywny sposób postępowania z pępowiną u noworodków).

PKO BP I Oddział w Katowicach, numer konta bankowego: 92 1020 2313 0000 3202 0208 2279

Jesteś tutaj: Strona Główna EAP RASnet