Uczymy się na błędach - czyli omówienie najczęstszych błędów w codziennej praktyce lekarskiej

Niniejszy dział naszego Portalu powstał z myślą sukcesywnej poprawy jakości opieki lekarskiej nad populacją dzieci i młodzieży. Dedykowany jest nie tylko do Lekarzy szkolących się w dziedzinie pediatrii , lecz w szerszym kontekście - do wszystkich Kolegów leczących dzieci, niezależnie od posiadanej specjalizacji. Jejgo celem jest nazwanie i wyeliminowanie najczęstszych błędów jakie popełniamy w codziennej praktyce, wskutek pośpiechu, ale nierzadko rutyny i nieuwagi. Autor działu, Pan Dr n.med. Tomasz Rzemieniuk w sposób lapidarny i  nierzadko dowcipny dostarcza bardzo rzeczowych opisów i wyjaśnien w każdej z poniższych kategorii. Zachęcamy Państwa do nadsyłania Państwa komentarzy, tudzież sugestii kolejnych kategorii jakie Państwa zdaniem powinny znaleźć się w tym dziale (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

 

Pyralgina(metamizol)jest namiętnie stosowana u dzieci, nawet tych najmniejszych, a w szczególności w formie recepturowej nazywanej czopkami, które dzieli się w zależności od potrzeb:1/2, 1/3, 1/4, a nawet 1/5 czopka!

Po pierwsze metamizol, który choć bardzo dobrze obniża gorączkę, jest przeciwskazany u dzieci ze względu na swoją toksyczność. Czopki Pyralgina zawierają dawkę metamizolu odpowiednią dla dorosłych. Po drugie czopki są postacią recepturową nienadającą się do dzielenia, ze względu na nierównomierny rozkład substancji lekowej w masie czopka.

Stosowanie pyralginy u dzieci

Pyralgina(metamizol)jest namiętnie stosowana u dzieci, nawet tych najmniejszych, a w szczególności w formie recepturowej nazywanej czopkami, które dzieli się w zależności od potrzeb:1/2, 1/3, 1/4, a nawet 1/5 czopka!

Czytaj więcej: Stosowanie pyralginy u dzieci

Nifuroksazyd, czyli jak nie należy leczyć biegunki

Nitofuoksazyd, relikt epoki minionej, następca słynnego Enteroseptolu, a prawnuk Sulfaguanidyny, nadal plasuje się wysoko na listach biegunkowych.

Czytaj więcej: Nifuroksazyd, czyli jak nie należy leczyć biegunki

Coca-cola, czyli jak nie należy leczyć biegunki 2

Coca-cola w nawadnianiu w przebiegu biegunki nadal pokutuje, być może w związku z wiarą, iż etiologia biegunki związana jest z procesem korozyjnym!

Czytaj więcej: Coca-cola, czyli jak nie należy leczyć biegunki 2

Baktrim - złe leczenie infekcji układu oddechowego

Baktrim, nie wiedzieć dlaczego nie Biseptol (niegdyś podobno niezawodny środek antykoncepcyjny w Rumunii) to taki prawie antybiotyk stosowany jako lek pierwszego rzutu w infekcjach górnych dróg oddechowych, takich banalnych, najczęściej wirusowych, kiedy "jeszcze za wcześnie na prawdziwy antybiotyk".

Czytaj więcej: Baktrim - złe leczenie infekcji układu oddechowego

Lignokaina do injekcji antybiotyku

Lignokaina jako podstawowy znieczulacz do injekcji domięśniowych antybiotyku (cefuroksym).

Czytaj więcej: Lignokaina do injekcji antybiotyku

Przeziębienie - antybioytyk profilakatycznie

Przeziębienie? No to antybiotyk, bo jakże nie zapisać kiedy rodzice dziecka nalegają, a poza tym co to za doktor co nie daje antybiotyku?!

Czytaj więcej: Przeziębienie - antybioytyk profilakatycznie

Omdlenia - zawsze szpital?

Często dzieci, najczęściej nastoletnie dziewczynki, są kierowane do szpitala z powodu nawracających omdleń. Kiedyś rolę szpitala pełniły sole trzeźwiące i pobliski szezlong.

Czytaj więcej: Omdlenia - zawsze szpital?

"Duszność" - skierować do szpitala?

Nierzadko dziecko trafiające do szpitala z powodu "duszności" jest w zadowalającym stanie.

Czytaj więcej: "Duszność" - skierować do szpitala?

Uczulenie na antybiotyk - czy na pewno?

Do alergologa lub do szpitala kierowane są dzieci "uczulone" na antybiotyki, bo np. wymiotują w przebiegu ich stosowania. Ale w niektórych przypadkach  okazuje się potem, że dziecko "uodparnia" się na dany lek, bo objawy ustępują.

Czytaj więcej: Uczulenie na antybiotyk - czy na pewno?

Panie Doktorze, a tego paracetamolu to proszę mi nie zapisywać, bo on w ogóle nie działa!

I nie będzie „działał”, jeśli zaleci się go do obniżania gorączki w niewłaściwej dawce i stosując go jedynie doraźnie. Zaleca się bowiem stosowanie u dzieci 15 a nawet 20 mg/kg ciężaru ciała na dawkę i jest to

Czytaj więcej: Panie Doktorze, a tego paracetamolu to proszę mi nie zapisywać, bo on w ogóle nie działa!

Pacjent wyleczony a kontrolne OB wynosi 20 - antybiotyk na doleczenie?

Nierzadko zdarza się, że monitorując przebieg leczenia infekcji, wykonuje się kontrolne badania parametrów stanu zapalnego i okazuje się, że pomimo ustąpienia objawów klinicznych OB jest np. 20. Wynik taki „zapala żarówkę”: zmiana antybiotyku!

Czytaj więcej: Pacjent wyleczony a kontrolne OB wynosi 20 - antybiotyk na doleczenie?

Częste infekcje układu moczowego u 16-letek - późne ujawnienie refluksu?

Do szpitala zgłasza się 16-letnia dziewczynka ze skierowaniem: „stan po leczeniu infekcji dróg moczowych, nawracające infekcje dróg moczowych, podejrzenie refluksu pęcherzowo-moczowodowego”.

Czytaj więcej: Częste infekcje układu moczowego u 16-letek - późne ujawnienie refluksu?

"Nawracające biegunki"

Do szpitala skierowano dziecko celem diagnostyki z powodu nawracających biegunek.

Czytaj więcej: "Nawracające biegunki"

Kaszel po zapaleniu oskrzeli

Po leczeniu zapalenia oskrzeli antybiotykiem, pomimo ustąpienia zjawisk słuchowych i dobrego stanu ogólnego, utrzymuje się kaszel, co prowokuje lekarza do zlecenia kolejnego antybiotyku, celem „doleczenia” i wykonania „pilnego” rtg klatki piersiowej.

Czytaj więcej: Kaszel po zapaleniu oskrzeli

Brak poprawy po azytromycynie

W trzeciej dobie leczenia azytromycyną infekcji dróg oddechowych, w związku ze zgłoszeniem przez matkę braku poprawy, lekarz decyduje się na zmianę antybiotyku.

Czytaj więcej: Brak poprawy po azytromycynie

Zapalenie ucha – wyrok: antybiotyk!

Zgodnie z przyjętym standardami, w postępowaniu w przypadku zapalenia ucha obowiązuje postawa wyczekująca i leczenie objawowe (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe).

Czytaj więcej: Zapalenie ucha – wyrok: antybiotyk!

Hydrokortyzon, a nawet dexametazon jako „leki dyżurne” w postępowaniu w przypadku ostrej pokrzywki

Leczenie pokrzywki u dzieci początkowo polega na wyeliminowaniu czynników, które wyzwalają degranulację mastocytów oraz na stosowaniu leków hamujących działanie mediatorów naczynioruchowych (szczególnie histaminy).

Czytaj więcej: Hydrokortyzon, a nawet dexametazon jako „leki dyżurne” w postępowaniu w przypadku ostrej pokrzywki

Metoclopramid dyżurnym lekiem na wymioty

Metoklopramid - lek o działaniu przeciwwymiotnym i pobudzającym perystaltykę jelit, będący antagonistą receptorów dopaminowych jest skuteczny, ale niepozbawiony działań ubocznych, szczególnie objwów pozapiramidowych w przypadku

Czytaj więcej: Metoclopramid dyżurnym lekiem na wymioty

Berotec, Berodual (jak niegdyś Salbutamol w syropie) – to coraz częstsze leki „przeciwkaszlowe” stosowane 2 lub 3 razy dziennie

W/w leki, to beta -2 mimetyki krótkodziałajace, mające zastosowanie do doraźnego opanowywania obturacji oskrzeli, w przebiegu astmy oskrzelowej. Z samej nazwy wynika, że nie są to leki przeciwkaszlowe, a poza tym krótkotrwałość ich

Czytaj więcej: Berotec, Berodual (jak niegdyś Salbutamol w syropie) – to coraz częstsze leki „przeciwkaszlowe”...

PKO BP I Oddział w Katowicach, numer konta bankowego: 92 1020 2313 0000 3202 0208 2279

Jesteś tutaj: Strona Główna Uczymy się na błędach