Częste infekcje układu moczowego u 16-letek - późne ujawnienie refluksu?

Do szpitala zgłasza się 16-letnia dziewczynka ze skierowaniem: „stan po leczeniu infekcji dróg moczowych, nawracające infekcje dróg moczowych, podejrzenie refluksu pęcherzowo-moczowodowego”.

Z wywiadu dowiadujemy się, że przeszła już drugą w ciągu ostatnich 2 miesięcy infekcję dróg moczowych. Wcześniej infekcje taki nie występowały. Odpływ (refluks) pęcherzowo-moczowodowy jest schorzeniem wrodzonym, polegającym na opóźnionym „dojrzewaniu” ujść moczowodowo-pęcherzowych i w większości przypadków ustępuje z czasem samoistnie. Wykładnikiem odpływu są nawracające infekcje dróg moczowych od urodzenia. Nie ma takiej możliwości, aby refluks ujawnił się „nagle” w wieku dojrzewania. Stwierdzenie faktu powtarzających się infekcji dróg moczowych u nastolatki, poza zwróceniem uwagi na kwestie higieniczne (w tym tzw. stringi), każe nam przede wszystkim myśleć o możliwości zakażenia przez partnera w związku z podjęciem aktywności seksualnej. Niestety rzadko o tym się pamięta podczas zbierania wywiadu.

 

 

PKO BP I Oddział w Katowicach, numer konta bankowego: 92 1020 2313 0000 3202 0208 2279

Jesteś tutaj: Strona Główna Uczymy się na błędach Częste infekcje układu moczowego u 16-letek - późne ujawnienie refluksu?