Leczenie pokrzywki u dzieci początkowo polega na wyeliminowaniu czynników, które wyzwalają degranulację mastocytów oraz na stosowaniu leków hamujących działanie mediatorów naczynioruchowych (szczególnie histaminy). Ostra postać choroby często ustępuje nawet bez leczenia, jeśli znika czynnik prowokujący, ale większość chorych dzieci źle toleruje obrzęk i świąd towarzyszący wykwitom skórnym, co skłania lekarza do zastosowania leków łagodzących objawy. Wstępna objawowa terapia pokrzywki, (pomimo niepożądanego objawu jakim jest senność) tradycyjnie obejmuje stosowanie klasycznych leków przeciwhistaminowych, działających na receptor H1. Sterydy są skuteczne w objawowym leczeniu pokrzywki, ale w ostrej postaci choroby bardzo rzadko pojawia się konieczność ich zastosowania. Należy uprzedzić i uspokoić rodziców, że ostra pokrzywka, pomimo skutecznego opanowania objawów, często nawraca w ciągu kilku dni  (najczęściej wieczorem), aż do czasu całkowitego „wyciszenia” procesu alergicznego.

Jesteś tutaj: Strona Główna Uczymy się na błędach Hydrokortyzon, a nawet dexametazon jako „leki dyżurne” w postępowaniu w przypadku ostrej pokrzywki