Przeziębienie - antybioytyk profilakatycznie

Przeziębienie? No to antybiotyk, bo jakże nie zapisać kiedy rodzice dziecka nalegają, a poza tym co to za doktor co nie daje antybiotyku?!

Większość infekcji górnych dróg oddechowych spowodowana jest wirusami. A zatem wymagają jedynie leczenia objawowego. Nieużyteczne w tych przypadkach antybiotyki są tylko przyczyną narastania antybiotykooporności, nie mówiąc już o wyjaławianiu przewodu pokarmowego. A zatem w większości infekcji górnych dróg oddechowych należy przyjąć podstawę wyczekującą. I włściwie to tylko ropna angina (jeśli mamy pewność, że to nie mononukleoza)oraz płonicze zapalenie gardła są wskazaniem do włączenia antybiotyku (ze względu na znane możliwe powikłania). W przypadku wątpliwości posiłkujemy sie wymazem bakteriologicznym (zwłoka 24-godzinna z podaniem antybiotyku nie będzie szkodliwa) lub możemy skorzystać z rozpowszechnionych już szybkich testów do wykrywania antygenów paciorkowca grupy A.

A co do rodziców, często zaniepokojonych, należy im się spokojne, rzeczowe wytłumaczenie, a wtedy doktor będzie prawdziwym doktorem.

PKO BP I Oddział w Katowicach, numer konta bankowego: 92 1020 2313 0000 3202 0208 2279

Jesteś tutaj: Strona Główna Uczymy się na błędach Przeziębienie - antybioytyk profilakatycznie